adwokat rozwody częstochowa

Rozwód z orzeczeniem o winie – na jakiej podstawie?

Liczba rozwodów w Polsce każdego roku ulega powiększeniu. Można śmiało potwierdzić, że rozpady małżeństw są dzisiaj powszechne. Najczęściej decyzją sądu ustanawiane są rozwody bez orzeczenia o winie, czyli te, co do których decyzja zapadła obopólnie przez obojga małżonków. Kiedy sąd może uznać rozwód z orzeczeniem o winie? Na jakiej podstawie jest on udzielany i jakie konsekwencje wiążą się z takim werdyktem dla każdej ze stron? Szczegóły poznasz poniżej.

Kiedy rozwód z orzeczeniem o winie?

Rozwód z orzeczeniem o winie może zostać zatwierdzony wtedy, gdy to jedna ze stron ewidentnie przyczynia się do rozpadu małżeństwa. Wynika to ze skrajnych zachowań i zaniedbań w stosunkach pomiędzy małżonkami.

Rozwód z orzeczeniem najczęściej ogłaszany jest w przypadku udowodnienia stosowania przemocy fizycznej albo psychicznej przez jedną ze stron lub zdrady.

Proces rozwodowy z orzeczeniem o winie

Ponieważ proces rozwodowy z orzeczeniem o winie najczęściej jest bardzo skomplikowany, a obarczona winą za rozpad małżeństwa strona zazwyczaj nie zgadza się na taki werdykt, przeprowadzenie rozwodu odbywa się ze współpracy z dobrym prawnikiem. Wystarczy wpisać hasło typu “rozwody kancelaria częstochowa”, aby znaleźć w tym zakresie profesjonalistów.

Jakie konsekwencje ma rozwód z orzeczeniem o winie?

Możliwość ubiegania się o alimenty od byłego małżonka, powrót do panieńskiego nazwiska, brak możliwości dziedziczenia po byłym małżonku, powstanie rozdzielności majątkowej, to tylko niektóre z konsekwencji, jakimi charakteryzuje się rozwód z orzeczeniem o winie. Pamiętaj, że rozpad małżeństwa może zostać orzeczony bez winy, z winą jednej ze stron albo z winą obu stron.

Średni czas odbywania spraw rozwodowych bez orzekania o winie to rok, natomiast statystyczny rozwód częstochowa z orzekaniem o winie trwa co najmniej 2 lata. Czas pandemii jeszcze bardziej wydłużył ten okres.

Artykuł powstał na podstawie informacji merytorycznych udostępnionych przez Kancelaria Kowalski – rozwody Kancelaria Częstochowa. Dziękujemy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *