rozwody Warszawa

Nieodpłatne porady prawne – dla kogo i jak je uzyskać?

Jeśli znalazłeś się w trudnej sytuacji życiowe lub finansowej i potrzebujesz porady prawnej, to skorzystaj z nieodpłatnej pomocy prawnej. Darmową i profesjonalną pomoc można uzyskać w ponad 1500 punktach na terenie całego kraju. Na czym to polega i kto może skorzystać z darmowych porad prawnych?

Jak wygląda nieodpłatna pomoc prawna w punktach nieodpłatnej pomocy prawnej?

Wiele osób ma przekonanie, że darmowa pomoc prawna jest gorszej jakości i nie ma sensu nawet starania się o przyjęcie do punktów pomocy prawnej. Nie jest to jednak prawda.

W punktach pomocy prawnej pracują doradcy z wykształceniem prawniczym. Każdy prawnik ma za zadanie dokładne przeanalizowanie sprawy oraz zaproponowanie indywidualnego rozwiązania. Doradca może również pomóc w przygotowaniu pism lub wezwań, jednak nie może reprezentować nas w sądzie. Pomoże za to w przygotowaniu pism o zwolnienie z kosztów sądowych czy o ustanowienie pełnomocnika z urzędu.

W punktach pomocy prawnej można również liczyć na nieodpłatną pomoc profesjonalnego mediatora, który poprowadzi rozmowy pomiędzy dwoma stronami sporu.

Pomoc pro bono w kancelariach prawniczych

Co jednak zrobić, gdy taki punkt nieodpłatnej pomocy prawnej nie znajduje się blisko naszego miejsca zamieszkania? Warto wtedy sprawdzić, czy lokalne kancelarie prawnicze oferują pomoc pro bono. Takie usługi może również oferować prawnik załatwiający rozwody. Warszawa, czy inne mniejsze miasta, na pewno posiadają kancelarie radcowskie, które świadczą usługi pro bono. Należy jednak pamiętać, że nie w każdej kancelarii uzyska się pomoc bezpłatną.

Idea pro publico bono oznacza działanie w imię dobra publicznego, która najczęściej wyrażana jest poprzez nieodpłatną pomoc prawną dla osób, których nie stać na opłacanie kosztów obsługi prawnej.

Jednak prawnicy w prywatnych kancelariach prawniczych nie zajmują się każdą sprawą pro bono (tak jak w przypadku punktów nieodpłatnej pomocy prawnej), a wybierają te sprawy, które wedle ich analizy, potrzebują najpilniej pomocy prawniczej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *