Budowa przyłącza sanitarnego

Eliminacja amoniaku w ściekach – z jakich technologii warto skorzystać?

Ścieki wyróżniające się wysoką zawartością amoniaku powinny zostać „potraktowane” specjalnie dobranymi produktami i technologiami, tak aby możliwa stała się skuteczna redukcja szkodliwych związków. Do tego zadania idealnie nadaje się rozwiązanie MBBR (technologia ruchomego złoża), a mówiąc dokładniej, proces Anita Mox. Budowa przyłącza sanitarnego powinna zakładać rozwiązanie skutecznego oczyszczania.

Dzięki niemu oczyszczalnia ścieków przemysłowych jest w stanie uzyskać wysoką redukcję amoniaku i azotu, bez konieczności dodawania zewnętrznego źródła węgla. Technologie tego typu dodatkowo znacznie obniżają ilość wykorzystywanej energii. Między innymi z tych właśnie powodów warto się nimi zainteresować.

W jaki sposób realizowany jest proces oczyszczania?

 

Podczyszczalnia ścieków wykorzystująca omawiane rozwiązania skupia się na tak zwanej nitryfikacji tlenowej, a także na beztlenowym utlenianiu amoniaku – w tym celu używane są taspecjalne bakterie.

Co istotne, obie czynności zachodzą jednocześnie w różnych warstwach biofilmu. Wykorzystywana jest zarówno zewnętrzna jego warstwa, jak i wewnętrzna. Całość odbywa się w jednym reaktorze MBBR, w którym bakterie rozwijają się w postaci biofilmu na kształtkach w specjalnie dostosowanych warunkach, związanych z określonymi poziomami tlenu, pH i generowanych temperatur.

Jak można się domyślić, największą zaletą omawianego systemu jest bardzo wysoka skuteczność usuwania amoniaku ze ścieków. Żeby jednak to wszystko okazało się możliwe do osiągnięcia, ważne jest odpowiednie przystosowanie realizowanych rozwiązań. Do tego potrzebni są specjaliści z wieloletnim doświadczeniem, którzy wiedzą jakie rozwiązanie dobrać do parametrów ścieków, pozwalające na przeprowadzenie procesu oczyszczania. Bez tego trudno wyobrazić sobie uzyskanie pożądanych parametrów.

Przemysłowe oczyszczalnie ścieków korzystające z tego typu technologii mogą pochwalić się nie tylko sprawną realizacją założonych zadań, ale również ograniczeniem ilości zużywanej energii, co również ma znaczenie w kontekście szeroko rozumianej ekologii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *