Notariusz Praga polnoc

Wydziedziczenie w testamencie — na czym to polega i jak to zrobić?

Spadek po zmarłej osobie najczęściej trafia do najbliższej rodziny. Jednak bywają sytuację, gdy w testamencie trafia on do osoby spoza tego grona. Może być również tak, że testament wprost wyklucza z dziedziczenia osobę z najbliższej rodziny. Na czym to polega?

Zachowek a wydziedziczenie

Na początek warto rozważyć, czym dokładnie jest wydziedziczenie w polskim prawie. Osoba wydziedziczona przestaje być spadkobiercą, ale również traci prawo do zachowku. Przy sprawach związanych ze zgonem, niekiedy konieczna będzie wizyta u osoby takiej jak Notariusz.  Praga północ i inne dzielnice Warszawy oferują wielu specjalistów.

Spadkodawca może dowolnie decydować, kto po nim dziedziczy. Jednak ustawodawca przewidział rekompensatę dla najbliższej rodziny (wstępni i zstępni spadkodawcy) w przypadku, gdy spadkobiercą jest ktoś spoza rodziny — jest to właśnie zachowek. Uznano, że interesy rodziny zasługują na specjalną ochronę, nawet jeśli wola spadkodawcy była inna. Co do zasady, zachowek wynosi tyle, ile połowa dziedziczonej kwoty, w przypadku, gdy rodzina nie zostałaby pominięta w testamencie.

Wydziedziczenie to sytuacja, w której spadkodawca pozbawia osobę z rodziny nawet prawa do zachowku. Warto o tym pamiętać, gdyż wiele osób nie jest świadomych tego, że zachowek należy uiścić każdej niewydziedziczonej osobie z najbliższej rodziny.

Jak wydziedziczyć rodzinę z testamentu?

Wydziedziczenie osoby z rodziny może nastąpić jedynie wtedy, gdy wystąpił ważny powód. Warunki wydziedziczenia są wskazane wprost w Kodeksie cywilnym. Należą do nich:

  • uporczywe postępowanie wbrew woli spadkodawcy, niezgodne z zasadami życia społecznego;
  • umyślne przestępstwo przeciwko życiu, zdrowiu, wolności spadkodawcy lub rażące obraza jego czci;
  • uporczywe niedopełnianie obowiązków względem spadkodawcy.

Najczęstsze przykłady wyżej wymienionych zachowań to prowadzenie nieuczciwej działalności, pijaństwo, handel narkotykami, czy znęcanie się na bliskim. Warte zaznaczenie jest to, że zachowania te muszą odnosić się do spadkodawcy i bezpośrednio go dotykać.

Należy również zaznaczyć, że zachowania te muszą być niezgodne z wolą spadkodawcy i jednocześnie być niezgodne z zasadami współżycia społecznego. Nieosiągnięcie oczekiwanego przez spadkodawcę poziomu wykształcenia, czy nieakceptowana przez spadkodawcę orientacja seksualna nie są powodami, dającymi możliwość wydziedziczenia, gdyż nie są one niezgodne z zasadami życia społecznego.

Ustawodawca dopuszcza spisanie testamentu bez udziału adwokata, jednak w przypadku wydziedziczenia warto się do niego udać. Prawnika zajmującego się prawem spadkowym można znaleźć bardzo łatwo, na przykład poprzez wpisanie frazy “adwokat olsztyn” w wyszukiwarkę.

 

Czytaj więcej: Dziedziczenie z dobrodziejstwem inwentarza — na czym to dokładnie polega?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *